Benzin ve LPG Farkı

Sponsorlu Bağlantılar

Benzin ve LPG Farkı

Ülkemizde binek araçlar üç farklı yakıt tüketerek çalışıyor. Bunlardan dizel tüketimin ülkemizde diğer ülkelere nazaran petrol fiyatlarının yüksek olması nedeniyle yüzde olarak en yüksek olduğu aşikardır. Bunun dışında kalan iki yakıt ise benzin ve LPG olarak karşımıza çıkıyor. Bu iki yakıt türünü birbirinden farklı kabul etmek çok da gerçekçi değildir. Bunun en büyük nedeni LPG’nin sadece benzinli araçlarda çalışmasıdır. Benzin ile çalışan araçlara takılabilen bu tür yakıtın en büyük nedeni olarak benzin fiyatlarının dünya ortalamasının üzerinde olmasının önemli bir etkisi vardır.

Bu iki yakıt türü arasında ise çok önemli fark olduğunu söylemekte fayda var. En önemli fark olarak ise fiyattır. Benzin fiyatı ortalama olarak firmalar arasında ki küçük farklar ile 6,27 TL ile 6,40 TL arasında değişmektedir. LPG fiyatları ise 3,50 TL ile 3,60 TL arasında değişiklik göstermektedir. Litre başına neredeyse yarı yarıya yaklaşan bu oran insanların benzinle çalışan araçlara binme konusunda karar vermelerini önemli oranda etkiliyor. 2 bin TL ile 3 bin TL arasında ki maliyetine katlanarak araçlarına LPG kiti taktırmayı tercih ediyorlar. Bazı benzinli seçeneklerde bunun maliyetinin yüksek olduğunu ekleyelim.

Bunu farklı bir şekilde hesaplayarak ikisi arasında ki farkın ne kadar yüksek olduğunu anlayabilirsiniz. 10 litre LPG ile 100 km yol kat edebilen bir aracın kullanıcısına maliyeti bu fiyatlara bakarak 35 TL olmaktadır. Aynı kilometreyi yapmak için benzinli araçların ise maliyeti 60 TL’yi bulmaktadır. Benzin ve LPG farkı arasında ki maliyet bu hesaplamalara bakıldığında 25 TL civarını bulmaktadır. Yani 60 TL maliyete katlandığınızda LPG ile kat edeceğiniz mesafe neredeyse %80 daha fazla olacaktır. Bu da büyük bir tasarruf elde etmek anlamına geliyor.

Sponsorlu Bağlantılar
2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir