Dizel Arabalar Ne Kadar Yakar?

Dizel Arabalar Ne Kadar Yakar?

Dizel araç tercihi ülkemizde LPG ve benzinli araçların oranına bakarak daha yüksek olmaktadır. Bunun en büyük nedeninin sizlerinde aşikar olduğu yakıt fiyatlarında ki yüksekliktir. Benzin fiyatı ile dizel fiyatı neredeyse birbiri ile aynıdır. Ancak dizel motora sahip olan araçlar tüketim bakımından benzinli araçlara nazaran daha az olmaktadır. Bu da insanların bu araçları tercih etmesinin daha fazla olması anlamına geliyor.

Birçok otomobil firması fiyatlar nedeniyle ülkemize özel motor seçenekleri araçlar üretmektedir. Birçok ülke de benzinli araçların fiyatları yüksekken ülkemizde bunun tam tersi şekilde dizel araçların fiyatları daha yüksektir. 100 bin TL civarı benzinli olarak satılan araçların fiyatları dizel işin içine girdiğinde fiyatı neredeyse 20 bin TL’nin üzerinde artmaktadır. İnce hesaplamalar ile bu farkın ortaya çıkan fiyat farkının yakıt tasarrufu sayesinde telafi edildiği ortaya koyulmuştur.

Dizel araçların ne kadar yaktığı neredeyse bellidir.  Tabi bunda aracın motor gücü ve ağırlığı çok önemlidir. Düzenli olarak bakımlarının da yapılıyor olması gerekmektedir. Eğer bu denge dizel araçlarda sağlanırsa aracın kilometre başına yakıt tüketimi çok düşük olacaktır. Örneğin 1600cc olarak piyasaya çıkarılan bir dizel aracın ağırlığı 2 tonun üzerinde olursa bu araçtan az yakmasını beklemek çok da mantıklı değildir.

Ayrıca motor gücü arttıkça dizel aracın daha çok yakacağı düşünülmektedir. Ancak bu çok büyük bir yanılgıdır. Motor gücü arttıkça çok düşük bir enerji ile araç hareket ettirileceği için aracın ortalama maliyeti daha düşük olacaktır. 2018 yılı itibariyle dizel fiyatı 6,30 TL civarında gezmektedir. 100 km’de 4 litre belirli bir hızı geçmedikçe yakan bir aracın kilometre maliyeti 25 kuruş civarında olacaktır. Bunun altında ve üzerinde yakan dizel araçların da olduğunu ekleyelim.

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir