Otomatik Vitesli Araç Modelleri | Peşinatsız Senetle Araba Satanlar, 2. El Taksitle Otomobil Satışı Yapan Galeriler

⬆️SENETLE ARABA BAŞVURU FORMU⬇️

Otomatik Vitesli Araç Modelleri

Sponsorlu Bağlantılar

Otomatik Vitesli Araç Modelleri

Otomatik vitese sahip olan araçlar ülkemizde son yıllarda giderek çok popüler bir hal almaya başladı. Bildiğiniz gibi otomobiller ilk olarak 20. Yüzyıl sonlarından itibaren insanlar tarafından kullanılmaya başlandı. Bu tür araçlarda otomatik vites kullanımı üzerinden neredeyse yarım asırlık bir süre geçmesi gerekti. İlk olarak ağır taşıt üreticisi olarak tanıdığımız DAF firması otomatik vitesin lisansını almıştır. 1958 yılında ilk defa bu şekilde üretmeye başladıktan bir süre sonra 1975 yılında bu sistemi tamamıyla Volvo’ya satarak bu sektörden çekilmiştir. Variomatic adı verilen bu şanzıman sistemi günümüzde gelişerek otomatik ve yarı otomatik seçenekler ile sunulmaktadır.

Otomobil dünyasında günümüzde neredeyse tüm firmalar kullanıcılarına otomatik vites seçeneği sunmaktadır. Bu konuda istisna var desek çok doğru konuşmuş olmayız. Tabi her firma kendi otomatik şanzımanını üretme uğraşına girmesinden dolayı her otomatik şanzımanın aynı kalitede olduğunu söyleyemeyiz. Buna en güzel örnek Alman firması Volkswagen tarafından üretilen DSG şanzımanlarda yaşanan sorunu gösterebiliriz. Milyon kilometre gidecek şekilde üretilen motorlara sahip olan bu tür araçların şanzımanları 50 bini dahi görmeden değiştirilmek zorunda kalıyor.

Tabi bu markanın yanlış malzeme tercihi her marka için değildir. Piyasa da özellikle kalabalık metropollerde insanlar yoğun trafik nedeniyle otomatik vitese sahip araçları daha çok tercih etmektedir. Audi, Mercedes, Fiat, Saab, Seat, VW, Hyundai, Honda ve Toyota gibi sayabileceğimiz firmaların tüm segmentleri için otomatik araç seçeneği sunulmaktadır. Bu tür şanzımanlarda aranan en önemli özellik vites geçişlerinde araç içerisinde hissedilip hissedilmediğidir. Bu sistemin kalitesinin en büyük göstergesi olarak kabul edilmektedir. Bu konuda piyasa geçerli olarak Toyota markasına ait olarak otomatik şanzıman sistemlerinin daha çok tercih edildiğini açıkça söyleyebiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar
4 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir