Yarı Otomatik Vites Arabalar | Peşinatsız Senetle Araba Satanlar, 2. El Taksitle Otomobil Satışı Yapan Galeriler

⬆️SENETLE ARABA BAŞVURU FORMU⬇️

Yarı Otomatik Vites Arabalar

Sponsorlu Bağlantılar

Yarı Otomatik Vites Arabalar

Şanzıman sistemi otomatik olarak sunulan araçlar iki farklı seçenek ile kullanıcılara sunulmaktadır. 1950’nin sonlarında araçlarda bir şanzıman seçeneği olarak sunulan otomatik sistem günümüzde tam otomatik ve yarı otomatik olarak sunulmaktadır. Birçok firma bu iki seçeneği de kullanıcılarının hizmetine sunarak onların farklı seçeneklerden yararlanmalarına yardımcı oluyor. Tabi öncelikle bu tür araçları almak isteyenlerin tam otomatik şanzıman ve yarı otomatik vites arasında ki farklardan haberdar olması gerekiyor. Ancak bu noktada tercihleri daha doğru olacaktır.

Bu iki sistem arasında ki en önemli fark tam otomatiklerde vitesin geçişi daha az hissedilirken, yarı otomatiklerde kısmen de olsa vites geçişi hissedilmektedir. Yarı otomatik yokuşta geri kaçırma yokuş kalkış desteği yoksa yaşanabilirken tam otomatikte bu durum yaşanmamaktadır. Tam otomatik dezavantajı olarak kabul edebileceğimiz durum bu tür araçların manuel olarak kullanılamayacak oluşudur. Yarı otomatikte sürücüler araçlarını manuel olarak kullanabiliyor. Bu iki sistem arasında ki farklar olarak karşımıza çıkıyor. Farkın yanında benzerliklerinin de olduğunu ekleyelim. İki sisteme sahip araçlarda debriyaj adı verilen pedal bulunmamaktadır. Bu araçlarda vites geçişleri otomatik olarak gerçekleşecektir. Yarı otomatik daha yüksek oranda tercih edilmektedir.

Çünkü manuel kullanıma alışkın olan birçok kullanıcı bazen vites geçişlerini kendisi yapma zevkine sahip olmak istiyor. Bu biraz da nostaljik bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Bu sistemin bir başka artışı ise bazı yollarda yüksek devirde kullanılacak olan araçların vites geçişinin yapılmasının otomatik olarak istenmiyor oluşuyor. Özellikle yokuşlarda bu durum bazen araç devrinin düşmesinin ve aracın çekişten düşmesine neden olabiliyor. Yarı otomatik vitesler tek kavramalı ve çift kavramaları şanzıman seçenekleri ile sunulduğunu ekleyelim. Tek kavramalılar Triptonic, çift kavramalılar ise DSG adı ile piyasa da yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar
2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir